Предимствата и недостатъците и изобщо всички свойства на дървесината се определят от нейния растителен произход. По този начин тя се класифицира като строителен, интериорен или конструктивен материал - качествен иглолистен материал може да намерите от Дървен материал
Дренков ООД
11 предимства на дървесината:
Горите се самовъзобновяват. Когато се използват разумно дървесината може да бъде неизчерпаем източник.
Ниска цена спрямо другите материали, която се определя от лесното добиване и транспортиране.
- Лесно и оперативно изработване на изделия или конструкции, независимо дали е ръчно или машинно.
- Дървесината е с малка обемна маса и съответно могат да се изработят доста леки конструкции.
- Дървесината има малка плътност, но голяма якост.
- Дървесината може да се обработва и използва независимо от сезона.
- Съединенията от дървесина са здрави и сигурни.
- Дървесината има нисък коефициент на топлопроводност и топлоизолация.
- Дървесината притежава доста добра дълготрайност, когато се спазват условията за обработка и използване.
- Дървесината е устойчива на киселинни основи
- Дървесината има много добри акустични свойства.
8 недостатъка на дървесината:
При металите могат да се получат огромни по размер изделия, а при дървесината – не.
- Дървесината има чепове и кривини в резултат на естествен растеж.
- Дървесината не е еднородна структура. Има пукнатини.
- Дървесината реагира на влага и получава изменения на свойствата си.
- Дървесината се напада от насекоми и гниене предизвикано от гъби.
- Дървесината е с много нисък клас за реакция при огън и има ниска точка на запалване.
- Дървесината е хигроскопична, което влияе на якостта и деформирането.
- При изсъхване се променят размерите и видът – свива се, изкорубва се, напуква се.
Но повечето от недостатъците на дървесината независимо от вида й могат да бъдат премахнати или смекчени до известна степен.
А и както е очевидно, предимствата на дървесината надделяват над недостатъците и тя е материал, който се използва широко в ежедневието.
Например, за производството на мебели обикновено се използва широколистна дървесина, която расте в България. Сред тях са орех, ясен, дъб, бук и други. Всичко, изработено от широколистна дървесина, е изключително здраво, а по отношение на интериора се постига неповторима топлина и уют. Разбира се, и цената на широколистната дървесина е по-висока.
От друга страна, иглолистната дървесина също има своята стойност. Той се използва предимно за сглобяеми къщи, но също така и за изработката на мебели. В България иглолистната дървесина е предимно от бял или черен бор, ела и смърч.
Дървесината, независимо дали е иглолистна или широколистна, намира огромно приложение в строителството и производството на мебели, интериорни аксесоари, заготовки от дървесина или плоскости от дървесина.
Например, така известното ПДЧ се произвежда от дървени частици, които се пресоват и слепват под високо налягане и температура. Използва се предимно за производството на мебели.
Друг производствен продукт на дървесината е ПДВ. Това са плочи от дървесни влакна. След подходяща технологична обработка те имат равномерен строеж. Те се използват за изработката на врати, гърбове на шкафове и гардероби.
С много по-добри физико-механични характеристики са плоскостите MDF. Тези плочи, направени от дървесен материал, могат да бъдат фурнировани с естествен фурнир. Те също могат да бъдат обработени с лак, ламинирани или лакирани. Горната и долната част на тези плоскости се покриват с ламинирано покритие, за да се предпазят от влага.
Дървесината е основен материал, предпочитан от архитекти и дизайнери. Използва се не само за производството на мебели, но и за дървени сгради, балконски дървени врати със стъклопакети, тавани, облицовани с иглолистна ламперия, покривни конструкции и много други.